The Brno 2021 Theater World Festival will take place on 20 – 25 May 2021

 

… this year could not take place due to the global situation.

 

“During the preparations for this year, no one thought how exactly we fit into the topic of our days. The social climate has literally changed right before our eyes. We did not want to bring performances to Brno in May and send them to spectators on computers from empty theaters, or with a number of hygienic measures, ”explains Martin Glaser, director of the Brno Theater World festival.

The theme of the festival: Climate Change

The climate is changing. The natural, social and political climate. Globally. “Nothing is going on,” some people assure us. “Nothing is going on,” hundreds of thousands of others cry, desperately raising the alarm in the streets. What is happening while nothing is happening according to some people? History? What would have to be happening and how fast, according to the others, for nothing to be happening? And what is, in fact, happening? And what can we do about it?

 

Under the disturbingly ambiguous motto “Nothing is happening”, the eleventh year of the festival is trying to map out and analyse the unnoticeable as well as the clearly visible changes to the natural, social and political climate via a dramatic programme composed of carefully chosen productions from all over the world.

Vstupenky na festival

Do 21. 3. 2020 máte možnost nákupu s 25% slevou na vstupenky všech festivalových představení. Pohodlně nakoupíte zde na webu.

Po tomto datu se cena vrátí na obvyklou hladinu, ale ani v tomto případě vás o případnou slevu neochudíme. Pokud se rozhodnete pro nákup 4 a více vstupenek na různá představení, kupujte na Festival Pass a sleva, která činí rovněž 25 %, vám bude při konečném součtu odečtena.

Pro studenty platí sleva 50 % na všechna představení, stejně tak jsou cenově zvýhodněni i občané ZTP. Nevíte si rady s online nákupem? Přijďte do Zákaznického centra na Dvořákové ulici. Kontakty a další potřebné informace najdete zde na webových stránkách.

Doporučujeme

 

Na královské stezce

Autor: Elfriede Jelineková

Režie: Falk Richter

Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Německo

 

Pozor, nový král přichází! Jaký asi bude? Pravicově populistický! Hra rakouské nositelky Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinekové ve velkolepé inscenaci režiséra Falka Richtera. Mrazivě přesné i vtipné politické divadlo o novém králi a návratu starých pořádků – nacionalismu a rasismu. Inspirováno nejen Donaldem Trumpem!

Více informací