Oidipus

Divadelní svět Brno 2020

sobota 23. 5. 2020

17:30

Sklepní scéna Divadla Husa na provázku

Žánr: Činohra, ČR

Délka představení: 1 h 20 min bez přestávky

Repríza.

Fenomenální tragédie o osudu, který předurčili bohové, a proto mu neunikne ani vladař. Oidipus poprvé na novodobém českém jevišti vyprávěný římským dramatikem Senekou!

Koupit vstupenky
Festival pas
Koupit vstupenky
Festival pas

Vstupenky od 188 Kč

Možnost získání množstevní festivalové slevy -25 %.

Fenomenální tragédie o osudu, který předurčili bohové, a proto mu neunikne ani vladař. Oidipus poprvé na novodobém českém jevišti, vyprávěný římským dramatikem Senekou! Scénické čtení vytvořené pro DSB, které bude provedeno pouze dvakrát, je poctou Evě Stehlíkové a Františku Derflerovi – významným osobnostem, které byly spojeny nejen s brněnskou kulturou. Klasická filoložka, teatroložka a vysokoškolská pedagožka prof. Eva Stehlíková se zasloužila o překlady mnoha antických textů a v posledních letech iniciovala překlad kompletního dramatického díla Lucia Annaea Seneky. František Derfler byl hercem, režisérem a pedagogem, který založil a vedl Divadlo U stolu, kde uváděl mj. i antické texty. Kromě spolupráce – naposledy při scénickém provedení Senekovy tragédie Thyestes, je pojilo velké přátelství, jehož symbolika se možná skrývá i v roce 2019, kdy krátce po sobě „odešli“ z tohoto světa.

„Senekův Oidipus (vychází mj. z řeckého dramatu Sofoklova) je však vskutku nová, originálně zpracovaná tragédie. Kromě zásadního rozdílu v charakteru hlavního hrdiny jsou tu proti tradici dvě zásadní inovace ve stavbě tragédie:  extispicium (věštba pomocí zkoumání vnitřností obětovaného zvířete) a katabáze (sestup do podsvětí) s nekromancií (věštění prostřednictvím vyvolání ducha zemřelého). Také konec tragédie se sebevraždou Iocasty ante oculos, před očima diváků, je Senekovým přínosem.“

Eva Stehlíková

Autor: Seneca

Překlad: Eva Stehlíková

Režie: Lukáš Kopecký

Dramaturgie: Hana Hložková a Jan Šotkovský

 Hrají: členové činoherních souborů NdB, MDB a DHNP

Hudební doprovod: Josef Klíč

Na nákup vstupenek je možné uplatnit slevy platné v NdB. Sleva pro důchodce činí 30%, pro ZTP a studenty 50 %. Slevy se nesčítají.